Started

It's the middle of my summer holiday, and probably I am finally relaxed enough and I have much more free time than I am used to, to think about new (silly, time consuming) things. Like starting a blog.
Usually I am too busy, I have the feeling, I am running through my life, studying, working, staying in touch with all my friends, other hobbies, simply trying to do everything. I am slowing down and trying not to feel guilty at the same time.
I want to write about the joyful moments and (great) ideas, to focus on the nices things lifes brings to me. There is too much negative which comes to us everyday.
A year ago I started getting rid of all the stuff I don't need and it brings me a lot of joy, satisfaction and some extra money,

---

Je polovina léta, a nejspíš už jsem konečně dost odpočatá na to, a mám víc volného času, než jsem zvyklá, že začínám přemýšlet o nových blbostech a časožroutech. Jako třeba začít blog.
Normálně jsem jak v jednom kole, mám pocit, že běžím svůj život, škola, práce, snaha setkat se se všemi kamarády, další koníčky a jednoduše snaha vyzkoušet všechno. Zpomaluji a snažím se u toho necítit provinile.
Chci psát o hezkých okamžicích, zaměřit se na to hezké, co mi život dává.
Před rokem jsem se začala zbavovat svých nepotřebných věcí, což mi přináší velkou radost, uspokojení a nějaké peníze navíc.

No comments:

Post a Comment

Instagram