Hitchhikers diary from Sofia

We had a nice morning walk through Thessaloniki, until I realized that we are really going to do, what we planned when we met for the first time in taverna. Hitchhike to Sofia. Now, it was time, to take our signs out. One saying "Serress" (spelling mistake included) and another one with "Sofia". 

I was too much excited, afraid to hold the sign. But then I got used to the awkward situation and even enjoyed being a source of fun for the passing drivers. It seemed to us, that hitchhiking is not that common in Greece. Time passed by, and too many taxis tried to stop for us, but no normal cars.

So we changed the Serres sign for that one saying SOFIA. Great! The taxi drivers seemed not to be interested anymore, but nor other drivers. After an hour it was much less fun, and no car stopped for us.


But then, I small Nissan Micra, full from bottom to the roof stopped and the guy, approximately in our age, greeted us and said, he is going even further, than to Serress. And he even did a round from the next crossing, just to pick us. Yay!

 We had to reorganize the whole luggage, but we were really happy and excited. The journey was great. I was amazed by the mountain views. I have been to many mountains before, but those in Bulgaria seemed different to me. Huge, reminding me of Alps by their size, but rounder and further from each other. We get off the car on a gas station not far away from Sofia and waited for another car to pick us up. Easy! We sat in a car in 3 Minutes. Out total time to get to Sofia was even less, than it would take by bus!

I had never been to Bulgaria before, but didn't realize, that I've already accomplished one of my new year's resolutions: to visit a country I have never been before!

Newly renovated mosque, with beautiful mural paintings.

I was very lucky, to choose Sunday for the walks around the city, because there was a mass in every church I entered, people singing. Without any plans, I have been walking around, just having in my mind, that I better should not get lost. I took streets, which looked interesting at that moment. And found places like this:
Nature taking over

I would not say, that Sofia is beautiful city, but a city with a great atmosphere. During my stay, we went to multiple cool and alternative places. I had delicious tarator soup on one evening, and middle east style bulgur on the next day. I got a coffee from Starbucks for less than 2 euros, and while we went grocery shopping we felt like children in a candy store, everything was so much cheaper than in Greece! 
Fancy looking serving of beet-root-apple-celery-carrot salad. ;-)

Nice floor tiles in the restaurant with the fancy salad.
I cannot wait for another hitchhiking trip. It's so true, when they say Erasmus changes you a lot!


Stopem do Sofie

Měli jsme krásnou ranní procházku Soluní, do té doby, než mi došlo, na co se to teď, na to, co jsme naplánovali první den, kdy jsme se poznaly. Seděli jsme v taverně s obrovskou skupinou studentů, jeden z prvních večerů tady. A já říkám, jak jsem se sem dostala z letiště. A E. na mě hned, jestli spolu někam pojedeme stopem. Tak jsme se seznámily. 

Konečně jsme dorazily na tu pumpu, kterou jsme si vybraly na mapě a přišel čas vyndat naše cedule, recyklované kartony od plechovek s rybičkami z Lidlu. Byla jsem z toho tak mimo, že jsem nejdřív ani tu blbou ceduli nechtěla držet, stála vedle a nemohla uvěřit, co to tu vyvádíme.

Na jedné ceduli stálo Serress, přesně takhle, s chybou jak v řecké abecedě, tak i v latince. Na druhé bylo Sofia. Problém byl, že jediná auta, která stavěla, byly taxíky. Situace se změnila, když jsme vzali Sofia ceduli. Sice pořád nikdo nezastavoval, ale aspoň jsme se zbavily těch taxíků. 

Cesta ubíhala, kecaly jsme s naším řidičem, který dostal práci jako instruktor snowboardu v Bulharsku, tak se tam stěhoval. Dali jsme si fredo espresso na pumpě, sušenky a nenechali se sežrat ani ožužlat potulnými psy, kteří si chtěli hrát. A dokonce jsme se dostali daleko za Serres, až do Bulharska, k lyžařským centrům, kam nás náš řidič odvezl. 

Stopování v Bulharsku se ukázalo jako mnohem snazší. Ani jsem nestihla E. vyfotit s cedulí a už jsme mělo odvoz do Sofie. Celkem nám cesta trvala kratší čas, než bychom jely autobusem. Jej!


Nikdy předtím jsem v Bulharsku nebyla, sice jsem to řekl několikrát cestou, ale až další den mi došlo, že jsem vlastně splnila předsevzetí, navštívit nějakou novou zemi.


Čas ubíhal a vlastně to byla sranda, být objektem srandy pro projíždějící řidiče. Hodně lidí se smálo, nebo mávalo. Až po hodině  čtvrt, malinké auto nacpané od podlahy po střechu zastavilo. Pro přesnost: Nissan Micra. Potom, co jsme to všechno přeskládali už to byla pohodička.


Měla jsem štěstí, že jsem si pro prohlídku města vybrala neděli, protože všechny kostely byly otevřené, a navíc jsem měla možnost vidět pravoslavnou mši. Všude kde jsem vešla se zpívalo. Nádhera. Bez plánů a mapy jsem chodila okolo, ulicemi, které se mi zrovna líbily a občas se vešla ohřát někam dovnitř, protože padal déšť se sněhem celý den. 

Neřekla bych, že je Sofia krásné město, ale rozhodně město se skvělou atmosférou. Během toho víkendu jsme šly do několika restaurací a zajímavých. alternativních kaváren. Ochutnala jsem tarator, okurkovou studenou polívku jeden večer, orientální bulgur a poprvé měla pocit, že Starbuck je levné kafe, když jsem platila míň než 2 eura. No a nakonec jsme šly nakupovat do Kauflandu. Jak důchodci, co se radují nad slevou, protože číslo na cenovce bylo stejné jako v Řecku, akorát v Levách to byla polovina.

No comments:

Post a Comment

Instagram