The Istanbul trip | 1

 DAY 0 

Sunday 1.4. was that day, on which we got the spontaneous idea, to go to Sofia first, pick up the tent for future adventures, we forgot there last time,
and continue to Istanbul.

8 hours after this decisions, we sat with my parents in a car, who were visiting me in Thessaloniki during the Easter holiday, going to Sofia. Few more hours later, afer a nice walk around Sofia and a cup of Coffee, I was sitting in a bus, calling my grandma, enjoying the last cheap calls in the EU for a while.

Border crossing story short: They took my passport away (and few more people who were not Bulgarian nor Turkish) and I had to go to a little room with dark windows, to answer all possible questions. "Where you go, is this your first time in Turkey, how long you stay, did you book hostel, write your phone number here..." and it continued. I was so happy, when I finally got out of there.

-----------
 DEN 0 

Nedělě 1.4. byl ten den, kdy jsem dostala ten spontánní nápad jed nejdřív do Sofie, vyzvednout stan pro budoucí dobrodružství, který jsme zapomněli vzít minule, a pokračovat do Istanbulu. 

8 hodin poté jsme už seděly v autě  s mými rodiči, kteří mě byli navštívit v Soluni a vraceli se, směr Sofie. Pár hodin později, po procházce městem, obědě, kdy jsme seděli na kašně v místní tržnici, protože nikde nebylo místo a kávě, už jsem stála na autobusovém nádraží.

Čaj a sušenka v autobuse potěší. Obzvláště když je v ceně. Na hranicích mi trochu dělal starost kapesní nůž v mojí kapse, který mám od dob prvního letního tábora a bezpečnostní rám. Nakonec v pohodě. Byla jsem překvapená, když dali můj pas stranou a v malé temné místnosti musela zodpovídat všelijaké otázky. Jasně, vypadám podezřele. Chtěli vědět všechno. Telefonní číslo, jak dlouho zůstanu, kde... trochu stres, protože jsme neměli žádný plán a bydlet jsme měli u kamarádů jednoho kamaráda. No comments:

Post a Comment

Instagram